Zygomatik İmplant Nedir?

11 Ocak 2024 by Dentplus
resim_2024-01-10_175444740.png

Üst çenede hastaya implant yapılamayacak şekilde ileri derecede kemik kaybı var ise zygoma dediğimiz kemiğe uygulanan 30-50mm uzunluğunda değişen implant sistemidir. Normalde çene kemiğine yerleştirdiğimiz implant 8-10-12-14mm civarında iken zygomatik kemik ile üt çene arası mesafe uzun olduğu için bu implant sistemi 30-50 mm uzunluğundaki implantları kapsar.

Bu implant sistemi çok uzun yıllardır total dişsizlik sebebi ile haraketli protez kullanan ve dişsizliğin uzun yıllar sürmesi sonucu kemiğin tamamen eridiği ve kısa bir implant uygulanması için bile kemik dokusu olmadığı vakalarda kullanılır.

Bu sistemi uygulamak için hastadan alınan CT tomografiler ile planlama yapılır. Bu planlamada KBB uzmanı konsültasyonuda çok önemlidir. KBB uzmanı sinüs bölgelerinin normal koşulları sağlayıp sağlayamadığı hakkında hastayı muayene eder. Bu implantların avantaj ve dezavantajları mevcuttur. En büyük avantajı üst çenede kemiği olmayan hastalara implant uygulanabilmesidir. Zor bir cerrahi işlem gerektirmez, operasyon sırasında sinüzit gelişebilme ihtimali, göz, komşu dokular ve yüz sinirleri gibi anatomik dokulara zarar verme ihtimali dezavantaj olarak sayılabilir. Genel anestezi altında 2-3 saatlik bir operasyon ile bu  implantlar uygulanır.

DentplusDENTPLUS GEÇİT


Ahmet Yesevi Mah. Piknik Cad.
        Hasat Sk. Üründül Plaza K:1 Kapı No : 2
        No: 11 – 12 Nilüfer / BURSA


info@dentplus.com.tr

(0224) 404 00 87